בניית קשר לקב”ה דרך הלב ולא דרך החושים [#3469]

שאלה:

שלום רב,

יש לי מספר שאלות אליך בבקשה:
1. במהלך היום השם שולח לי מילים ספציפיות מול עיני והן חוזרות על עצמן. אני יכול לראות אותן על אוטובוס, שלט, עיתון וכו. זה כמו שמישהו מקיף בעיגול משהו שהוא רוצה שתראה. איני מבין מה הוא רוצה שאעשה איתן. לצייר אותן בדמיוני? המילים הן:  א ל  ו-  לוז.
2. אני בעל תשובה. אוכל לתאר לך מה אני מרגיש בתקשורת עם השם. אני מרגיש שיש אותי בעולם והוא מתקשר איתי דרך העולם סביבי, דרך שיר שאני שומע, דברים שאני רואה סביבי אני חש שזה ממש הוא מדבר איתי אך זה נורא מתסכל. מכיוון שזה כמו שיש אותי שרוצה לחוש אותו יותר חזק ויותר ממשי והוא נשאר מסתתר ולא מאפשר לי להתחבר יותר ומשאיר אותי בחוץ וזה מצער אותי כי אני מעוניין בחיבור יותר חזק. זה מרגיש כמו מן חיזור כזה. אני רוצה להרגיש אותו שאני מתפלל כמו שאתה מרגיש אותו. אני לא צדיק אבל יש צער גדול ורצון אמיתי בקשר ושלא ישאיר אותי בחוץ. ואני רוצה קשר עמוק ואמיתי. לא מהפה ולחוץ. אני רוצה להרגיש את העולם הפנימי ואת ההרגשה האמיתי שבמצוות ובתפילות. מה עליי לעשות?
3. אני מרגיש את הנפש שלי מאוד רגישה. אני דומע ומתרגש מדברים כל הזמן. זה יכול להיות ילד קטן שאני רואה ומרחם עליו. או שזה יכול להיות שפתאום אני מרגיש שהשם שולח לי איזה משפט שהוא אוהב אותי. מרגיש את הנפש מאוד רגישה. אך זוהי רגישות שאינה נובעת מעצבות וגם לא משמחה. היא פשוט רגישות. למה זה קורה ?
4. כשאני מברך או קורא בספר קודש או מתפלל אני מרגיש תחושה פיסית במקום במצח שלי בין עיני. וכאשר אני מפציר בשם שאני מעונין בו אז זה גדל. זו הרגשה כמו שיש שם באיזור הזה בגוף משהו שמהדהד עם קודש. אבל זה מרגיש שזה עצור. שזה משהו שצריך להיפתח. איך אני יכול לפתוח ולהרחיב את זה שזה לא ישאר גופני אלא הרגש שכלי ורגשי. שזה יראה את עצמו.
תודה לך.

תשובה:

לעת עתה הקשר שלך לקב”ה נעשה ע”י חושים היוצאים חוצה, כראיה וכדו’, והם פועלים על הרגשת הלב במדה ניכרת.

וכן באופן של התלבשות הרגשה בגוף כגון במצח.

הצורה הנכונה יותר ליצור קשר פשוט עם הלב, כקשר פשוט הנעשה עם אוהביו שאינו נבנה בעיקר על חושים המתפשטים לחוץ, ולחילופין על הרגשות המתלבשות בגוף.

הלבשות אלו נוטות יותר לתערובת מציאות עם דמיון, ומומלץ מאוד לבחור דרך פנימית יותר, שקטה יותר, עדינה יותר, קרובה יותר לעולם הרוחני האמתי.

אפשר לנסות לעבוד בצורה המוזכרת בספר בלבבי חלק א’. יתכן שבהתחלה תרגיש שזה מדי מופשט ואין על מה להתפשט כראיה, חוש גופני, אולם בס”ד תשתדל לבחור בדרך היותר עדינה כנ”ל.