חינוך ילדים [#8860]

י' אלול התש"פ

שאלה:

שלום הרב,
רציתי להתייעץ עם הרב בנושא הבא:
תהילות לאל, אנו הורים לשלושה תינוקות, בנים, הגדול בן 3.5 והקטן בן חודשיים. אנו זוג בעלי תשובה, כך שאמה של אשתי אינה שומרת תורה ומצוות. הדבר אינו מפריע לקשר הנפלא שלה עם הילדים, אך אחת המורכבויות עמה אנו נאלצים להתמודד היא חשיפה שלהם לתרבות חילונית באמצעות ספרי ילדים שהיא קונה עבורם. מרבית ספרי הילדים בביתנו אינם ספרים תורניים (כאלו שחוברו על ידי מחברים יראי שמיים), אלא כאלו שחוברו על ידי מחברים שאינם שומרי תורה ומצוות. בעבר הדבר לא הפריע לי, מה גם שלרוב לא ראיתי קשיים שיכולים להתעורר כתוצאה מקריאה בספרים אלו (אם כי, בדקויות – יש לציין שלעיתים ישנם איורים שאינם בקו הצניעות או משפטים בהם לא נשמרת לשון נקיה). עדיין, גם משום הרצון לא לפגוע בחמותי, בחרתי לא להתייחס לדברים.
בתקופה האחרונה, בעיקר מאז פרוץ המגפה רח”ל, התחזקנו רבות. ממילא, אני מבקש להביא את הנושא בפני הרב ולשמוע דעת תורה: האם ניתן לחשוף ילדים לתרבות חילונית (בעיקר – ציור, ספרות ושירת ילדים), כאשר התכנים אינם סותרים את עולם התורה והמצוות? משהו בתוכי מרגיש בזה פסול, אם כי איני יודע לדייק מדוע כך אני חש.
אציין, לאחרונה ראיתי תשובה של הרב – שיצירת אומנות של שומר תורה ומצוות יכולה לפעול באופן חיובי בצופה בה, והחשש מהשפעות שליליות במקרה הפוך הוא חלק מהסיבה לשאלתי זו.

תשובה:

ברור הדבר שיש בכך פסול, וראוי להתרחק מכך מאוד כפי היכולת, מתוך שיקול דעת, נועם, ואהבת הבריות.