קונה ארץ ישראל [#18066]

ח' שבט התשפ"ב

שאלה:

לכבוד הרב,
דבריך היו מקור לעידוד גדול עבורנו. תהיתי אם תוכל להסביר יותר מה זה אומר להרוויח או לזכות את ארץ ישראל עם ניסיונות או סבל?
אני אישה, בעלת תשובה מלפני 40 שנה. עברתי עם בעלי ועם בני האוטיסט בן ה-30 לפני כמעט חודשיים לארץ ישראל [לבית שמש].
זה לא היה קל; קיבלתי זעזוע מוח בערך שבועיים לפני שעזבנו ואני רק מתאושש מזה עכשיו. ללא המבנה של חיי הישנים, אני מוצא את הרעיון של הימנעות מהאינטרנט כמו ניסיון אפילו יותר מאשר בארצות הברית.
במובן מסוים, "הרגשתי" יותר "רוחני" בארצות הברית; "הרגשתי" שאני מסוגלת להתמקד יותר ברוחניות ולהיפרד נפשית ורגשית מהטירוף שסביבי; "השתדלתי" להגיע "לכאן" וזה גזל לי את כל הזמן.
ועכשיו אני כאן. וזה לפעמים קשה. השפה קשה לפעמים, במיוחד בגלל שאני צריך להשתמש במערכת הבריאות יותר מרוב העולים החדשים. השימוש בבנק הוא קשה ומהווה התאמה. ולא מצאתי מקום לבנו האוטיסט בן ה-30.
אז, מצד אחד, אני מודע מאוד לכך שעשיתי קורבנות עצומים כמעט כדי לבוא לכאן.....היה לי בית של 250 מ"ר בעבר ועכשיו אני גר בדירה של 70 מ"ר.....ואני " יודע" שבמידה מסוימת אני עדיין עובר תהליך של חיתוך החוט עם "הארץ הישנה", החיים" שלי.....
ה"ישנים יכולתי להשתמש בקצת חיזוק איך הרווחתי ממה שעשיתי.
למה זה שווה את ההפרעה של החיים המאוזנים שלנו באמריקה.
דבר נוסף שאני מבולבל לגביו הוא שכתוב ש-3 דברים נרכשים ב"סבל"....תורה, העולם הבא וארץ ישראל. לפחות בעולם האורתודוקסי, זה מרגיש כאילו כולם "מקבלים" את השניים הראשונים. מעודדים לימוד תורה.....יש את הדף היומי ועוד כל כך הרבה תוכניות אחרות. ו"כולם" "מקבלים" שבהיותו אדם "טוב", אדם אמתי ותורני זוכה לך במקום טוב יותר בעולם הבה וזהו אוצר שיש בו הנאה בלתי נתפסת.
אבל נראה שמעטים מאוד פועלים למען עלייה. וגם אם "הגעת", כמוני, אני מרגיש שאני לא ממש מבין מה זה אומר ש"רכשת את זה. תורה ועולם הבא הם דברים שהם מאמצים שעובדים עליהם יום יום ו כל רגע; אתה לא באמת "מגיע".
ואולי עם "רכישת" ארץ ישראל רק בגלל שאני "כאן" אולי לא "הגעתי" בכלל? אולי אני פשוט הולך "בירידה"?
אולי תהליך ההסתגלות גורם לי לסגת? ובכל זאת אני "יודע" שהקרבתי כל כך הרבה כדי להגיע לכאן. האם זה לא שווה משהו? האם אלה ששאננים בארצות הברית שיש להם יותר "שקט נפשי" להתמקד ב רוחני לא יותר טוב ממני שצריכים להיאבק איך לקבוע תור לרופא עם השפה העברית?
אני רואה סביבי כל כך הרבה אנשים שהגיעו ממדינות שיש להן מצב קשה יותר ממה שהיה לי בארצות הברית; אפריקה וצרפת, למשל. באתי, בצורה אידיאליסטית, כי זה היה "הדבר הנכון" לעשות, אבל אני תוהה אם אני משוגע
זהיא אישה, אין לי מוצא ללכת לבית הכנסת או לעשות סדר בוקר או משהו כזה. והפוקוס שלי קצת יותר קשה לשמירה עם האתגרים הבריאותיים והסחות הדעת המעשיות, אז בבקשה כל מה שתוכל לספר לי על מה זה אומר "לרכוש את ארץ ישראל עם אתגרים/סבל" יהיה עידוד גדול עבורי.
תודה רבה על ההדרכה האמיתית שאתה נותן לי ולמשפחתי.

תשובה:

אשריכם! אשריכם! אשריכם! כל קושי וייסורים יש להם ערך אין סופי!